single-post

20 liralık Domain

4 yıl önce 2217


Domainler neden pahalı

Bu yazı birazda ilerisi için kolaya kaçma yolum diyebilirim. Domain alım satımı yapan biri olarak en sık karşılaştığım cümlelerden biridir 20 liralık domain !

Sektörü bilmeyen birisi için gayet normal bir cümledir bu aslında onları yadırgamıyorum. Çünkü internet ve web sitesi kavramı ülkemizde yeni yeni otururuyor. Yaşını başını almış abilerimiz ve ablalarımıza internet dediğimizde akıllarına ilk gelen 5 şey  chat , arkadaşlık siteleri , gazete okuma , fal okuma ve rüya tabirleridir zannımca..

Bu yüzdendir ki domain almak isteyen ama 20 liralık domain için 100 liranın neyini beğenmiyorsun zihniyetindeki büyüklerime bir kaç kelam etmek isterim.

Teoride haklısınız aslında bir domainin ortalama maliyeti 15 -20 lira aralığındadır. Bazen firmalar kampanya yapar 3 liraya aldığımız domainlerde olur yalan yok. Ama her domain 20 liraya alınmaz bunu bilin.

Domain bilginizi tazelemek adına bir bilgi vereyim size..

İlk kaydedilen domain symbolics.com dur ve Mart 1985′te kaydedilmiştir.Bugüne baktığımızda üzerinden tam 27 sene geçmiştir.

Sizin deyiminizle 20 liralık domaindir bu ama 27 sene boyunca kaç kişi kaydetmek için sorgulamıştır bilinemez ! Yani kaç kişinin aklına gelmiştir.

Neyse biz ülkemize dönelim.

Ben daha çok kobilere yönelik domainler toplayan ve satan biriyim hadi daha samimi olalım satmaya çalışıyorum.Çalışıyorum diyorum çünkü size gerçekleri anlattıkça siz kandırıldığınızı bu kadar da işime yarar mı bu domain diye düşünüyorsunuz .Korkmayın itiraf edin..

Siz şöyle düşünüyorsunuz 20 liraya almış 100 lira vereyim bitsin bu iş . Taş attında kolun mu yoruldu diyenleriniz de var bilesiniz. Doğru diyorsunuz taş atmadım ama her gün binlerce domaini tarayan işe yarayacakları listeleyen belli saatler arasında düşecek olanları yakalamaya çalışan ya da backorder yapmışsam ( bunu da anlatacağım merak etmeyin ) ve firmam domini almışsa ihaleyi kovalayan , bir çok platformda satışa çıkarılmış domainleri inceleyen almak için pazarlık eden beynim gözlerim ağzım dilim parmaklarım var onlar yoruluyorlar.İnanın taş atsam dediğim günler oluyor.

Backorder ne diyenleriniz var biliyorum ama onu başka bir yazımda uzun uzun yazacağım takip edin lütfen..

Size göre 20 lira olan domain bazen ihalede 1000 liraya alınıyor ama siz bu tarafını bilmezsiniz.Sizin bilgisayarcı ! işi sizden kapmak için size maliyet çıkarmaz şirin görünür gerçeği anlatmaz ! Bir domain için o kadar para verilir mi abi der..

Sizin bilgisayarcıya göre canta.com ile alimuhittincanta.com arasında hiç bir fark yoktur. Önemli olan sitedir site iyiyse müşteri gelir çantasını alır gider !

Eee o zaman millet keriz mi binlerce lira döküp domain alıyor Haa pardon siz onları da bilmeyebilirsiniz o yüzden Türkçe domain satış bloguna bir göz atın derim.

Bu sitede büyük platformlarda satılan domainlerin listeleri var benim gibi domain pörtföyü olan kişilerin son kullanıcıya satışlarının listelenmesi imkansız ama sizin dediğiniz gibi 20-100 lira aralığı satışlar yok.Üzgünüm.

Size sormak istiyorum lütfen cevabınızı yorum olarak yazın.

Bulunduğunuz şehrin en işlek caddesindeki 10m2 dükkan ile sokak arasındaki aynı ölçüdeki dükkan aynı para eder mi

Domain sizi tanıtan dünyaya açılmanızı sağlayan bir adrestir. Domain ne kadar kısa , akılda kalıcı ve yaptığınız işi tamamlıyorsa o domain sizin için en değerli domaindir.

Bir çantacı için canta.com çok değerli iken kumaş satan esnaf için hiç bir değeri olmayabilir.Bunu yadırgamamak lazım.  Domaininiz ne kadar akılda kalıcı ve yanlışlığa mahal vermeyecek kalitede olursa o kadar çok kişi tarafından ulaşılırsınız.

Az önce de dediğim gibi canta.com u alırsanız akılda kalırcılığınız artar ve çanta ihtiyacı olan herkes ilk önce sizin siteye gelir. Ama alimuhittincanta.com u alırsanız akılda kalıcılığınız sıfıra yakın olur. Dolayısıyla çanta alacak adamın sizin siteye girme ihtimali de azalır.

Bir de yanlışlığa mahal verme durumu var. Domaininizin alimuhittincanta.com olduğunu düşünürsek ve müşterinizin sitenize girerken domaindeki iki t harfinden birinin unutması da müşteri kaybetmenize neden olacaktır. Bu yüzdendir ki domain alırken ince eleyip sık dokumak işinize fayda sağlamak adına şarttır.

Domain bilgisinden sonra yine gelelim 20 liralık domain konumuza 

Bir çok kişinin ihtiyacına karşılık gelecek bir domaini yani iyi bir domaini size 20 liraya kim verir Kimse !

Yazının başında da dediğim gibi teoride her domainin ilk maliyeti ortalama 20 liradır ama zaten iyi domainlerin hepsi kapılmıştır ve ya siteleştirilmiş ya da satılmak için bekliyordur. Siteleştirilmişse yapacak bir şey yok ama satılık ise büyük bir şans elde ettiğinizi düşünmeniz gerekmekte.Evet bazı kendini bilmezler ortalama bir domain ile ev araba hatta yazlığıda aradan çıkarabileceğini düşünmektedir ama siz onlara pek itimat etmeyin. 

Bu işe ciddiyetle yaklaşan ,önem veren ,iyi yapan bir çok kişinin inanın sizin cebinizde gözü yoktur. Bir domainin fiyatını maliyet  + emeğin karşılığı şeklinde düşünmek gerekmektedir.

Biliyorum elle tutmadığınız dokunamadığınız bir şey için size göre yüksek meblağlar ödemek garip geliyor ama bunu işlek bir caddede bir dükkanı devralırken ödediğiniz hava parası olarak düşünün. Domain bir işi ne kadar çok tamamlıyor ve iyi anlatıyorsa o kadar çok işe yarayacaktır ve bu yüzden fiyatı yüksektir.Bu yüzdendir ki pamuk eller cebe abiler ablalar..

kaynak:domainabi