single-post

Firmanız için iyi bir domain adı bulmakta zorlanıyor musunuz?

1 yıl önce 398


Kurumsal web siteniz için bir domain adı bulmak konusunda zorlanıyor musunuz? Size hak veriyoruz. Sonuçta yaklaşık olarak 130 milyon kayıtlı .com uzantılı domain adı var. Hatta diğer uzantılarla birlikte …

Kurumsal web siteniz için bir domain adı bulmak konusunda zorlanıyor musunuz? Size hak veriyoruz. Sonuçta yaklaşık olarak 130 milyon kayıtlı .com uzantılı domain adı var. Hatta diğer uzantılarla birlikte çok daha fazlası mevcut. Örneğin, günümüzde insanlar 15 milyondan fazla .net uzantılı domain adı kullanıyor.

Bu da kullanabileceğiniz bir domain adı bulabilmek için yaratıcı olmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor.

Ek Kelimelerle Başlayın ya da Bitirin

Kullanılabilir bir domain adı bulmanın en basit yollarından bir tanesi, tercih etmek istediğiniz adın hemen önüne ya da arkasına bir kelime eklemektir. Örneğin daha önce alınmış olan domainadi.com domain adını almak istiyorsunuz, bu adı alamayacağınız için domainadionline.com‘u tercih edebilirsiniz.

İşte kullanılmakta olan domain adlarının önüne ya da sonuna ekleyebileceğiniz bazı ekler:

Önekler:

  • My+
  • Web+
  • Super+
  • Go+

Sonekler:

  • +online
  • +web
  • +medya
  • +world
  • +net

Online eki yıllardır kullanılan en popüler anahtar kelimelerden bir tanesidir. Kullanıcılar tarafından genellikle tercih edilir ve hatta .online şeklinde bir domain adı uzantısı da mevcuttur.

Sayfanızın türüne göre kullanabileceğiniz önekler ya da sonekler:

Get+ ve +App

Bir uygulamayı tanıtmak isteyen birçok şirket Get önekini kullanıyor, çünkü ‘get‘ birisinin bir uygulamayı edinebilmesi anlamına geliyor. (GetUygulama.com) Bir diğer seçenek de domain adınızın sonuna App eklemektir. (UlasimApp.com)

+şehir+

Yerel bir iş ile uğraşıyorsanız, işletme adınızın önüne ya da sonuna şehir adınızı ya da işletmenizi açıklayan herhangi bir terimi eklemeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle insanlar sizin yerel olduğunuzu anlar, daha iyi arama sıralamaları yakalarsınız ve daha fazla insan web sitenizi ziyaret eder.

+shop ve +store

Çevrimiçi bir mağazaya sahipseniz ve bu kelimelerden bir tanesini domain adınızın sonuna eklemeyi düşünürseniz, iyi bir domain adına sahip olma ihtimaliniz çok daha fazladır. Bu eklerden birini alan domain adları, ziyaretçilere web sitenizde çevrimiçi olarak alışveriş yapabileceklerini söyler. Ayrıca dilerseniz .shop ya da .store uzantılarını da edinebilirsiniz.

+blog

Bir blog sahibi olan milyonlarca kişiden biriyseniz, iyi bir domain adına sahip olabilmek için istediğiniz bir adın sonuna+blog ekini ekleyebilirsiniz ya da domain adı uzantınızı .blogolarak belirleyebilirsiniz.

Yaratıcı Olun!

Çok iyi domain adlarının neredeyse hepsi alınmış olmasına rağmen hala her ay milyonlarca yeni domain adı kaydediliyor. Domain adınıza bu örneklerden bir tanesini ekleyerek IHS domain sorgulama sayfasından tescil edebilirsiniz.

kaynak:ihs.com.tr