single-post

Micro-SD lerin yerini artık UFS ler alıyor.

4 yıl önce 1452


Micro-SD lerin yerini artık UFS ler alıyor.

Samsung, micro-SD kartlardan çok daha hızlı UFS teknolojisini resmi olarak duyurdu. Bu, micro-SD belleklerin sonu olabilir.

  (Universal Flash Storage) teknolojisi, Güney Koreli teknoloji devi tarafından resmen duyuruldu. Micro-SD’ye yakın fiyatla satılcak UFS, 32 GB ile 256 GB arasında değişen hafızaya sahip. Bu yeni teknolojiyi tabletlerde,akıllı telefonlarda,drone’larda ve hatta Sanal Gerçeklik  gözlüklerinde kullanılması bekleniyor.

UFS yani Universal Flash Storage’in, micro-SD’ye göre en büyük artısı hızı. Teorik olarak UFS birimler, işlemlerini, micro-SD’den çok daha çabuk gerçekleştiriyor. Bir micro-USB birimi 5 GB’lık veriyi 50 saniyede okurken, bu değer UFS’lerde sadece on saniye.

Samsung’a göre; UFS,micro-SD’ye yazma hızında da fark atıyor. micro-SD’nin yazma hızı 170 MBps seviyesinde iken; UFS’deki hız 530 MBps . Bu oranlar henüz net değil, bunun için şimdilik Güney Koreli şirketin iddialarını kabul etmek durumundayız.

Yeni  teknolojilerin en büyük sıkıntısı, daha ona uygun ara birimlerin geliştirilmemiş olması. Fakat  yapının temel mimarisi micro-SD ile o kadar benzer ki, birkaç temel değişiklikten sonra  yeterli olacağı düşünülüyor. Samsung, yakın zamanda uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar ve Chromebook’larda kullanılan eMMC desteğinin, UFS ile değiştirileceğini idda ediyor.

UFS 1.0 Card standartı, Mart ayında resmen onaylanmıştı. UFS 2.0 Card mimarisinin ise bu yaz sonuna kadar çıkması bekleniyor. Önümüzdeki yıldan itibaren, pek çok akıllı cihazda UFS desteğine rastlanacak.