single-post

Backorder Nedir

1 yıl önce 494


Merhaba arkadaşlar,

Elimden geldiğince backorder konusuna değinmeye çalışacağım.

Backorder Nedir

Bir nevi ön sipariş demektir. Yani, sahipli bir alan adı için “silindiği an benim adıma kaydet” komutu vermektir.

Backorder'a neden yöneliriz Backorder firmalarını farklı kılan nedir

Aslında çoğumuz düşme süresine girmiş olan, istediğimiz domaini 20-25 tl’ye  almak isteriz. Ama başkaları da istediğimiz domaini almak istiyor olabilir. Bunun için de backorder firmalarına yöneliriz.Bizim yerimize istediğimiz domaini kapmasını isteriz.Bazı backorder firmaları  2-9 dolar arasında bir domaini alma şansını bulduğu halde 20-60 Dolar arasında bir mevlayı gözden çıkarır ki backorder'da açık artırma özelliği sayesinde binlerce dolara kadar çıkabilir domainler.

Buradaki asıl nokta,
Tüzel kişilerin backorder'a girmeden domaini yakalama ihtimalinin düşük bir oran olmasıdır.

Peki, Neden backorder'a girmeden pendingdelete süresindeki bir domaini alma ihtimali düşüktür Bunun Nedeni Nedir

*Registar firmaları, bizlerden her zaman için bir adım öndedir.

*Domain silindikten saniyeler sonra otomatik olarak backorder kuruluşları domaini regleyebilir.Hangimiz Domainin Düşeceği tam saati biliyoruz ki. Burada dakikalardan ziyade saniyeler çok önemli bir yer tutmaktadır.

*Domain veri tabanı olarak adlandırdığımız Whois servisleri maalesef her an güncellenmemektedir. Domain'in silindiğini veya domain üzerindeki değişiklikler 1-2 günlük bir süreç sonrası bizlere lanse edilmektedir.

* Hiç birimiz robot değiliz sanırım. Domain'in tam düşeceği zamanda durmadan f5 yaparak domaini regleme olasılığımız yok olsa bile %1 şanştır.

Backorder'da kazanma şansımızı etkileyecek olan faktörler nelerdir

Backorderda kazanma tamamen sizin tecrübenize veya bütçenize bağlı olmakla beraber düşecek olan domainin (backorder yaptığınız) hangi firma ile registar edildiğini öğrenerek o firma ile hangi backorder firması ile ortak bir anlaşma içerisinde ise oraya yönelmek her zaman için +1 puan değerindedir. Şansımızı bir nebze arttırır ki backorder'da şans önemli bir faktördür..

Hangi backorder firması ile çalışmalıyım

Cevabını yukaridaki sorularda yanıtlamama rağmen backorder firmalarını olumlu ve olumsuz yönlerini incelemek gerekirse, En bilinen firmalar olarak Godaddy, Pool ve Snapnames'ı inceleyelim.

Godaddy.Com

Pool ve Snapnames karşısında şansının az olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bunun nedenleri nelerdir

İlk backorder yapan kazanır mantığını benimseyen godaddy'de olumlu olarak
herhangi bir backorder firmasında kayıt yapılmamış ise burayı kullanarak ( tabi ilk başvuruyu siz yaptıysanız ) kazanabilirsiniz.

Her backorder için sabit bir fiyat 18.95 $ ödüyorsunuz ama kazanma garantisi vermemekte.

Backorder için aylık üye olabilirsiniz ki ücreti 29.95$ ve kazandığınız her kazandığınız backorder için sadece domain kayıt parası ödüyorsunuz 8.95$

Olumlu yanları güzel gelebilir ama birde öbür yüzünü irdelemek gerekirse.

Paranızın İade Edilmemesi. Yani backorderda kazanamazsanız paranızı iade etmiyor, hakkınızı gizli tutuyor. Başka 1 domain için backorder'da kazanana kadar bu imkanı sizlere veriyor.

Pool.Com

Backorder konusunda favorilerimden birisidir (snapnames-pool)

Domain backorder ücreti snapnames gibi pahalı olmasına rağmen ( 60 $ ) kazanma oranınız oldukça yüksektir.

Snapnames mantığını uyguluyan pool.com'dan kazandığınız backorder için 3 günlük bir açık artırım süresine giriyor domainleriniz. 3 Günün ardından en yüksek teklifi veren domaini kazanmaya hak sahibi oluyor. Eğer sizden başka teklif veren yok ise 60$ ücret karşılığında domaini siz kazanıyorsunuz.

Pool.com'u diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise 25 tane registrar firması ile ortak bir çalışma içerisinde olması ki bu da domain kazanmada diğer rakiplerine göre önemli bir avantaj.

Snapnames.com

Pool.com ile aynı özelliklere sahip olduğu için ayriyetten belirtecek bir bilgi gereksinime ihtiyac duymadım. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki backorder konusunda snapnames her zaman için bir adım önde.

Yazar: Muhammet Çelik
Kategori: Alan Adı
Web:Fuuy.Net